2011. április 21., csütörtök

Krumplis tészta

Egyszerű étel és gyorsan megvan, tegnap munka előtt nem igazán volt időm konyhatündérkedni és krumpli meg száraztészta mindig van itthon. Szerintem a krumplis tésztát mindenki máshogy készíti van aki paprika nélkül stb.stb..
Recept:
6 közepes krumpli
1 nagy fej hagyma
1 gerezd fokhagyma 
zsiradék/olaj
paprika
bors

1 csomag tészta

A krumplit meghámoztam, majd apró kockákra vágtam.Miután a hagymát és a fokhagymát is megtisztítottam zsiradékban megpirítottam (érdemes egy kicsit zsírosabbra csinálni, hogy ne legyen száraz a tészta) mikor megpirult lehúztam a tűzről hozzáadtam a paprikát a borsot és a krumplit, megsóztam majd felöntöttem egy kis vízzel és készre főztem. Mikor a krumplin érezzük,hogy majdnem megfőtt meglehet főzni a tésztát, én jelen esetben fodros nagykockát használtam,ha megfőtt a krumpli és a tészta is a tésztát leszűröm, majd a kettőt összekeverem. Uborkasaláta jól illik hozzá! :)

2011. április 17., vasárnap

Hájas


Hájas... épeszű ember nem kezd el hájast csinálni, összejöttünk ma páran csajok..és hetek óta azt hallgattam, hogy na majd én mit sütök. Életembe egyszer csináltam eddig hájast, de azt sem egyedül és persze a receptet elfelejtettem elkérni. Így ki máshoz fordulhattam volna mint Limara-hoz a nála talált recept nekem tökéletesen bevált. Annyi változás történt csupán, hogy a hájhoz én tettem két evőkanál ecetet, nem tudom miért, mikor én láttam akkor is így készítették :) A hajtogatásom is más volt de ezt képekben hoztam el nektek.3szor hajtottam és a hajtások közt 30 percet pihentettem hűtőbe és kezdtem előröl, nyújtás, kenés, hajtás.....Ja igen vettem sütésálló lekvárt, mert én szilvásat,barackosat is sütöttem, hát el kell mondanom, hogy folyt a lekvár nem is kicsit. Én 3szor ennyi hozzávalóval indultam. :) Elég lett hál istennek, reggel 7től délután 2ig lefoglalt az biztos :)


Hozzávalók:
  • 60 dkg finom vagy rétesliszt
  • nagy csipet só
  • 1 tk. cukor
  • 1 tojás
  • 1 ek. ecet
  • 2 ek. tejföl
  • kb. 2-2,5 dl víz 
  • 450 g tisztított, ledarál háj
  • 10 dkg liszt
  • szilvalekvár


2011. április 10., vasárnap

Pizzás csiga

A család ma pizzás csigát akart, mert vasárnap délutánra kell valami ,,rágcsálni való". Rám esett ez a megtisztelő feladat(aki fogyókúrázik),hogy elkészítsem. Remélem, ha kipróbáljátok nektek is ízleni fog..nálunk nagyon gyorsan fogyott.... :)

Tészta recept:
1 kg liszt
2 teáskanál só
4 tojássárgája
1/2 l tej ( ha keménynek érzitek a tésztát lehet még bele tenni)
5 dkg élesztő
3 evőkanál tejföl
10dkg margarin

Minden hozzávalónak szobahőmérsékletűnek  kell lennie. Elsőnek felfuttatom az élesztőt azaz 2 dl tejet meglangyosítok kicsi cukorral együtt(ne legyen túl forró mert meghalnak az élesztőgombák ) ha a tej langyos belemorzsolom az élesztőt megszórom a tetejét lisztel és meleg helyen megvárom míg az élesztő ,,megkel" akkor jó ha a liszt a tetején megrepedezik. Míg az élesztő dolgozik, a lisztel elkeverem egy kicsit a sót beleteszem a többi hozzávalót(tojássárga,tejföl,margarin). Ha az élesztő megkelt hozzá  adom a lisztes keverékhez és a maradék tej(langyos legyen)  folyamatos adagolásával kenyérsütő nélkül :( szép tésztát gyúrok. A tészta akkor jó ha "hólyagot vet" és elválik az edényfalától. Ezzel a nehezével meg is vagyunk. A tésztát letakarom és meleg helyen fél órán át pihentetem.,ha a fél óra letelt a tésztát egy kicsit átmozgatom átgyúrom, de csak finoman, újra letakarom és meleg helyen fél óráig megint pihentetem. Ez alatt van idő lereszelni  a sajtot összevágni azokat a dolgokat amiket tölteléknek gondolunk. Nálunk ma csak pizzakrém,kolbász, sajt, és hagyma ment bele.. Nővérem szerint a kolbász benne így is túl sok volt...(nem eszik semmilyen húst jóformán) szerintem jól illene még bele bacon, füstölt tarja,sonka...stb.stb, ez már fantázia kérdése.
Ha letelt a fél óra akkor kinyújtom a tésztát körübelül fél cm vastagságúra ezután megkentem pizzakrémmel és rászórtam a tölteléket, feltekertem mint a beiglit és 1 cm kis csigákat vágtam. Sütőpapíros tepsire helyeztem őket és még 20 percig hagytam kelni a tepsibe majd lekentem tojássárgával megszórtam resztelt sajttal és előmelegített sütőben 180 fokon sütöttem őket míg aranybarnára sültek.
Nálunk nem volt ideje kihűlni,szerintem kirándulásokra is alkalmas illetve, ha valakinek gyermeke van suliba induláshoz tökéletes reggeli.. :)





A képekért bocsi, igyekszem jobbakat csinálni :)

2011. április 7., csütörtök

Kezdés 2


Nah jó! Tegnap mikor blogírásra adtam a fejem, senki nem közölte velem, hogy ez milyen nehéz..Reggel 9 óta itt ülök a gép előtt, hogy a megfelelő hátteret, színeket,betűtípusokat, szövegméretet,szövegszínt,szövegtipust válasszak ki. A fejem már zsong, lassan ugyan olyannak tűnik az egész. Miért nincs egy gooogle manó aki ezt elvégzi helyettünk. Bár egy órája itt ülök már arra még sem sikerült rájönnöm, hogy a kedvencekbe ami itt van oldalt, hogy varázsolhatok blogot....szerettem volna berakni Limara-t Szépségtár-t és még egy csomó mindenkit, de egyszerűen képtelen vagyok rájönni,hogy ez hogy is működik.... Lesz még itt sok nehézség úgy érzem... :)

2011. április 6., szerda

kezdés

Sosem írtam még blogot, így gondoltam elkezdem, sokat nem veszíthetek vele. maximum sok érdekes emberrel fogok megismerkedni ami ugye sose kár.. :) lesz itt szó főzésről bár én nem szakácskönyv alapján fogok menni mint Julie & Julia - Két nő, egy recept című filmben, nem biztos h minden nap főzök majd, akkor majd az életem apróbb részleteit fogom megosztani. remélem néha majd elolvassa valaki :)